Rigatoni s fenyklem a ančovičkami inspirované šéfkuchařem Evan Funke
- Lukáš Zikán
- 23. 3. 2023
- Minut čtení: 3
Aktualizováno: 4. 9. 2023
Recept šéfkuchaře, krále těstovin a milovníka italské kuchyně Evan Funke, mě dovedl k tomuhle bomba jídlu.. prvky vychází z originálního receptu, avšak recept je poupravený dle mé chuti, nálady, sezóny a pocitů.
Takže ať už je jaro, léto nebo podzim, tahle pasta prostě padne k večeři jako ulitá! Z části se jedná o hutnější pokrm, který bez sebemenších problémů nasytí (o což se postará ovčí sýr Pecorino), z té druhé ale vládne překvapivě svěží chutí citrusových plodů a máty s bonusem v podobě jemně ostré čili papričky. Avšak počkej siii - hlavní roli tohohle jídla hraje nezaměnitelná a unikátní, lehce nasládlá chuť zkaramelizovaného fenyklu, která tě naprosto dostane!
PS Pokud přemýšlíš nad twistem v podobě těstovin, tak "just saying" - rigatoni jsou jedny z nejlepších, protože díky charakteristickým "drážkám" po celé své délce perfektně drží vzniklou omáčku, tudíž jí nepadne ani kapka nazmar!

Rigatoni s fenyklem a ančovičkami
Kdo je pro výbornou pastu,
ať natáhne zástěru!
Ingredience na 2 porce:
500 g rigatoni nebo jiný druh pasty podle preferencí
2 fenykly
5 ančoviček v olivovém oleji
3 stroužky česneku
1/2 čerstvé čili papričky
1/2 svazku čerstvé máty
1 pomeranč (BIO)
1 citron (BIO)
Pecorino Romano dle chuti (ovčí sýr)
extra panenský olivový olej
sůl a pepř podle chuti
1. Připravme si dopředu vše, co budeme v průběhu vaření potřebat:
Odstraňme z fenyklů tvrdou vnější vrstvu, stonek a také listy. Následně na to je rozřízněme v půli od vrchu (z části, co vyrůstá stonek) po spod (ke kořenu) a poloviny ještě dvakrát, abychom získali osminy (případně čtvrtiny - záleží na velikosti hlíz).
Omyjme pod tekoucí vodou jak citron, tak i pomeranč a vykartáčujeme je, abychom předešli jakékoliv nečistotě. Až budeme mít hotovo, můžeme citrusy osušit papírovou utěrkou a nastrouhat si jejich kůru každou zvlášť do malých mističek.
Pecorino zbavme tvrdé části (kůrky) a nastrouhejme jej najemno do misky - dejme stranou, za chvíli bude potřeba.
Čili papričku rozřízneme podélně, zbavíme semínek a nasekáme nadrobno.
Česnekové stroužky oloupeme, rozřízneme v polovině, odstraníme "srdíčko" a nakrájíme na tenké plátky.
Mátové lístky očešeme ze stonku a ty velké nadrobno nakrájíme.
Ančovičky osušíme papírovou utěrkou a také je nadrobno nakrájíme.
Talíře, na kterých budeme těstoviny servírovat, dáme do trouby a tu zapneme na 50-70°C, abychom si je tak předehřáli a připravili na servírování.
2. Teď už máme všechno připravené - pusťme se do samotné přípravy, taky už máš hlad?
Velký hrnec naplníme studenou vodou, přidáme sůl, přikryjeme pokličkou a postavíme na střední oheň.
Rozpalme olej na pánvi, přidejme osminky fenyklových hlíz a opékejme každou ze stran po dobu zhruba 7 minut nebo dokud nezískají zlatou barvu.
Ve chvíli, kdy budeme spokojeni s barvou fenyklu, zmírníme oheň na minimu a přidáme nadrobno nakrájené ančovičky, mátové listy, česnek a čili papričku.
Vaříme za stálého, ale jemného míchání, dokud se ančovičky kompletně nerozpustí a česnek nezezlátne. Následně na to stáhneme z ohně, do směsi fenyklu přidáme kůru z citrusů, ještě lehce zamícháme, přikryjeme pokličkou a dáme stranou.
Mezitím, se nám začala vařit voda ve velkém hrnci. Přidejme do ní těstoviny a vařme je podle instrukcí na obalu. Tři minuty před uvedeným časem si zhruba půl litru vody z těstovin odlejeme bokem do hrnečku nebo skleničky, těstoviny slijeme a přidáme je do směsi s fenyklem.
Celou pánev se směsí a těstovinami vrátíme zpět na mírný oheň, přidáme 100ml vody, kterou jsme si nechali z těstovin a vaříme, dokud nebude pasta hotová (pokud bude třeba, přidáme další vodu z procesu vaření těstovin).
Ve chvíli, kdy bude pasta al dente, sundáme pánev z plotny, přidáme strouhané Pecorino Reggiano a těstoviny prohodíme na pánvi tak, aby se kompletně "obalily" omáčkou.
Hotové těstoviny servírujeme na předehřáté talíře, přidáme pecorino dle chuti, ozdobíme mátovými lístky a servírujeme.
Comentários