top of page

Domácí opečené bramborové gnocchi s žampiony a křupavými dýňovými semínky

  • Obrázek autora: Lukáš Zikán
    Lukáš Zikán
  • 20. 11. 2023
  • Minut čtení: 3

Pojďme si dnes společně připravit tohle jednoduché a chuťově bohaté jídlo, a to pěkně od základů. Ano, čteš správně. Opravdu se společně pustíme do přípravy domácích nočků pěkně od základů - přípravou brambor začínaje, přes vytvoření těsta a tvarování ikonického tvarů, až po krátké vaření a opečení dozlatova.


Domácí bramborové gnocchi jsou ideální alternativou k těstovinám, kde narozdíl od nich jsou dělané především z vařených nebo pečených brambor, díky kterým získávají svou unikátní a nezaměnitelnost chuť, která doprovází jakýkoliv pokrm, kde jsou jeho součástí.


Jak uvidíš na vlastní oči, tak bude sice každý trochu trochu jiný, ale dělaný s láskou a odhodláním, což jim přidá extra body při hodnocení spokojených strávníků. Navíc od těch kupovaných budou mít tyhle podomácku dělané bramborové gnocchi měkkou strukturu a vážně, vážně, ale váááážně neuvěřitelně bramborovou chuť!


A když tyhle gnocchi opečeš a zkombinuješ s žampiony, které dodají jídlu lehce oříškovou chuť, poté přidáš čerstvé lístky tymiánu pro zintenzivnění vůně, přisypeš pár křupavých smažených dýňových semínek a celé to završíš nastrouhaným krémovým sýrem Parmigiano Reggiano, tak vznikne láska na první sousto, která tě rozhodně nenechá s pocitem hladu (a o extázi, kterou zažijí tvé chuťové pohárky ani nemluvím!)


Už se ti sbíhají sliny? Tak se do toho jdeme pustit!


 


Opečené domácí bramborové gnocchi s žampiony a křupavými dýňovými semínky




Opečené bramborové gnocchi s žampiony

Netradiční úprava, která dodá unikátní texturu a chuť!








 

Ingredience na 3 porce:

  • 800 g větších pozdních brambor (varný typ "B")

  • 225 g pšeničné hladké mouky (typ “00”)

  • 350 g žampionů portobello

  • 100 g čerstvá dýňová semínka (volitelné)

  • 40 g sýru Parmigiano Reggiano

  • 1 vejce

  • 6 snítek tymiánu

  • extra panenský olivový olej

  • sůl a pepř podle chuti


 

1. Dnes si připravíme:

  • Brambory řádně omyjeme pod tekoucí vodou a zbavíme je veškerých nečistot. Poté dno pečící formy posypeme cca dvou centimetrovou vrstvou jemné soli, na ní dáme omyté a osušené brambory a dáme péct po dobu 50 - 60 minut nebo do změknutí (zde záleží na velikosti brambor). Poté je necháme kompletně vychladnout.

  • Vyndáme si vejce z lednice a necháme ho, aby získalo pokojovou teplotu.

  • Parmigiano Reggiano nadrobno nastrouháme na struhadle.

  • Žampiony také řádně omyjeme pod tekoucí vodou, zbavíme je veškerých nečistot a následně nakrájíme na tenčí plátky.

2. Volitelné - jak osmažit dýňová semínka dokřupava?

  1. Dýňová semínka zbavíme veškeré dužiny a omyjeme je pod tekoucí vodou.

  2. V misce s řádně osolenou vodou dýňová semínka necháme namočená po dobu alespoň 1 hodiny (to pomůže k dodání chuti a změknutí skořápky), pak semínka osušíme papírovou utěrkou tak, aby na nich nebyla jediná kapka.

  3. Na pánev (nebo do kastrůlku) dáme dostatek oleje (tolik aby se semínka kompletně ponořila), necháme jej rozpálit, pak je do oleje nasypeme a smažíme za občasného míchání na mírném ohni po dobu 5 minut nebo do jejich zezlátnutí.

  4. Křupavá semínka vyndáme za pomocí sítka na papírovou utěrku, osolíme je a necháme před konzumací kompletně vychladnout.


3. Pusťme se domácích bramborových nočků:

  1. Upečené a vychladlé brambory oloupeme, zbavíme veškerých nehezkých částí a poté je nastrouháme na jemném struhadle.

  2. Z nastrouhaných brambor uděláme hromádku s důlkem uprostřed, do kterého rozklepneme vejce a nasypeme mouku. Za pomocí vidličky vejce rozšleháme a poté rukama ze směsi vytvoříme kompaktní těsto (zde hodně pomůže špachtle na těsto, díky které můžeš čas od času těsto "pokrájet", čímž se proces rapidně zrychlí), které téměř nelepí (pokud se tak nestane, je třeba přidat trochu více mouky - záleží zde na kvalitě ingrediencí).

  3. Z hotového těsta vytvoříme kouli, tu překryjeme potravinovou fólií a necháme takto odpočívat po dobu 1 - 2 hodin.

  4. Z odpočinutého těsta za pomocí špachtle nebo nože odebereme 1/4, kterou rukama vyválíme na váleček o tloušťce 2 centimetry. Opět za pomocí nože nebo špachtle váleček rozdělíme na kostičky o velikosti 2 x 2 centimetry, ty mezi dlaněmi poválíme, abychom získali kuličku, omoučíme ze všech stran a následně lehce poválíme po vidličce nebo prkénku na těstoviny, abychom tak získali oválný tvar a lehké žebrování na gnocco. To poté přendáme na pomoučenou desku a proces opakujeme, dokud nezděláme všechno těsto. 


4. Opékáme, vaříme a servírujeme:

  1. Řádně osolenou vodu přivedeme ve velkém hrnci k varu.

  2. Mezitím na sucho rozpálenou velkou pánev dáme všechny žampiony a ty smažíme za občasného obracení dozlatova. Až získají téměř požadovanou barvu, přidáme pár kapek olivového oleje a dosmažíme je na tuku, poté dáme stranou.

  3. Do vroucí vody dáme hotové bramborové gnocchi, které vaříme po dobu 2 minut, poté slijeme a lehce prohodíme s kapkou oleje, aby se nespojily.

  4. Na rozpálenou pánev nalijeme trochu olivového oleje, počkáme pár sekund a přendáme do ní uvařené gnocchi (pozor, prská to!). Smažíme po dobu několika minut, dokud nezískají z obou stran zlatavou barvu.

  5. Mezitím do velké kovové (nebo nahřáté porcelánové) mísy dáme dvě špetky soli, pepř podle chuti, tymiánové lístky, smažená dýňová semínka a nasypeme do směsi bramborové gnocchi s opečenými žampiony, lehce prohodíme, aby se chutě a ingredience spojily a rozdělíme hotové jídlo na talíře.

  6. Před servírováním ještě posypeme strouhaným sýrem a jdeme se do nich pustit!

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page